Tanácsok a vadászgörény tartásához

Egy vadászgörény tartásához ajánlott ketrecet beszerezni, ahova a lakás és saját épsége érdekében el tudjuk zárni. Egy görény számára megfelelő ketrecnek legalább 1 m2 járófelülete van, úgy, hogy kényelmesen két lábra tudjon benne állni és a lehető legkevesebbet tartózkodjon benne. Etető- itató tállal, almos tállal, búvó ládával, játékokkal, alvós ronggyal, függőággyal felszerelt legyen a ketrec. Forgácsot tilos a görény alá tenni! Nagy szabaduló művészek, ezért a ketrec ajtaját erősítsük meg egy karabinerrel is. Egy felnőtt görény napi alvásigénye évszaktól függően 16-20 óra, így könnyen kiszámítható, kb. mennyi szabad mozgásra, játékra van szüksége. A napi sétát nem igénylik, számukra ez szórakozás, de hetente legalább egyszer kerítsünk rá alkalmat. A görények kedvelik a társaságot, ezért tanácsos felvenni a kapcsolatot más görényesekkel, hogy fajtársaikkal is kiélhessék játékszenvedélyüket. Más görényesekkel való találkozás nagy előnye, hogy így juthatunk legkönnyebben információhoz, segítséghez.

Ha görényt vásárolunk, első körben alakítsuk át lakásunkat görénybiztossá. Számítsunk rá, hogy minden létező lyukba és üregbe bele fognak bújni és mindent ellopnak, megkóstolnak amit elérnek. Szobanövényeink folyamatos veszélyben vannak, lévén a görények egyik kedvenc tevékenysége az ásás. Meg kell vásárolnunk számára a ketrecet, játékokat, kifejezetten görények részére készített hámokat, pórázt, speciális tápokat és ezerféle ápolószert. Ez komoly kiadás, de annak, aki görényt akar tartani, ezeket vállalnia kell. Keressünk számára olyan állatorvost a közelben, aki ért a görényekhez, hisz folyamatos állatorvosi felügyeletre (és ivartalanításra) is szükség lesz. Számítsunk arra, hogy a görényeknek van egy jellegzetes pézsma szaga. Van aki ezt büdösnek találja és van, aki nem (illatszerek alapanyagaként is használják a pézsmát). Általában a nőstények és az ivartalanított hímek szaga gyengébb. Probléma csak a nem ivartalanított hímekkel lehet (illetve azokkal a görényekkel, akiket védekezésre kényszerítenek így azok kiürítik bűzmirigyüket).

Ivartalanítás:

A nem tenyésztésre szánt görényeket mindenképpen minél előbb, még 7 hónapos koruk előtt ajánlott ivartalanítani. Hímek esetében ezzel csökkenthető a kellemetlen szag és a kalandvágy, barátságosabbá válnak, nőstényeknél pedig megelőzhető az elhúzódó tüzelés. Az ivartalanítás a görények esetében is rutinműtét, mely a nőstényeknél szó szerint életmentő beavatkozás lehet.


Egy biztos: görény és szag összetartozik. Ha nem tudjuk elviselni a szagot, tartsunk macskát